AKTUALNOŚCIO NASAKT ZAŁOŻYCIELSKIDEKLARACJA CZŁONKOWSKAWYDARZENIAOŚWIADCZENIALINKIKONTAKT

 

 

Oświadczenie w związku z listem otwartym do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Poznań, 11 lutego 2016 r.


     Z uwagą obserwujemy aktywizację liberalnie-lewicowo nastawionej części środowiska akademickiego wobec zasadniczych zmian społeczno-politycznych inicjowanych przez obecną władzę i wspierającą ją większość społeczeństwa. Środowiska określające się jako liberalne utrudniały proces odradzania się demokratycznych zasad funkcjonowania życia publicznego w Polsce np. poprzez blokowanie reprywatyzacji, dekomunizacji i lustracji, przez milczącą akceptację aferalno-korupcyjnego związania uczestników życia politycznego i gospodarczego, wyprzedaż majątku narodowego. We wszystkich tych procesach brali udział członkowie PRL-owskich służb i „resortowe dzieci”.

     Nawiązując do niedawnego listu otwartego grupy naukowców do ministra nauki i szkolnictwa wyższego stwierdzamy, że do standardów cywilizacyjnych należy rozróżnienie między rodzinną odpowiedzialnością zbiorową (prawną i sądową), a kształtowaniem idei, postaw, poglądów, wzorców zachowań i realizacją wspólnych interesów w środowiskach rodzinnych. Nie było i nie ma w demokratycznej Polsce tradycji ani zwyczaju – nie mówiąc o systemie prawnym – stosowania zasady karania rodziny za czyny jej członków. Takie działania były stosowane w Polsce za czasów komunistycznych, czego bogatą dokumentację przynoszą współczesne historyczne opracowania naukowe oraz liczne pamiętniki i wspomnienia osób szykanowanych w czasach PRL. W rezultacie dziesiątki tysięcy dzieci polskich patriotów pozbawiono możliwości uzyskania wykształcenia i normalnego, godnego życia. Żaden przedstawiciel obecnej władzy, również minister Jarosław Gowin, nie nawołuje do zachowań i działań powszechnych w czasach PRL.

     Równie oczywistym elementem wiedzy socjologicznej jest wpływ środowiska rodzinnego, organizacyjnego, zawodowego na kształtowanie ideowych postaw, poglądów, wzorców zachowań oraz na interesy grupowe członków rodzin. Doskonale dokumentują to opracowania socjologiczne i historyczne, ale przede wszystkim powszechna znajomość dróg życiowych licznych członków komunistycznej nomenklatury, ostatnio znakomicie przedstawionych w publikacjach poświęconych „resortowym dzieciom”. Wspólnota zagrożonych zmianami interesów środowisk, które wspierały poprzednią władzę, jest oczywista dla każdego uczciwego obserwatora życia publicznego. Ciągłość interesów grupowych „resortowych dzieci” nie jest – jak piszą sygnatariusze listu otwartego – koncepcją, lecz rzeczywistością polskiego życia społecznego. Ponad dwadzieścia lat temu ta wspólnota interesów zablokowała dekomunizację i lustrację, niezwykle ważne procesy, które mogły oczyścić polskie życie publiczne (także naukowe) z dramatycznie szkodliwych elementów myślenia i działania systemu komunistycznego.

     My, członkowie środowisk akademickich skupieni w Akademickich Klubach Obywatelskich uważamy, że w swej publicystycznej wypowiedzi minister Gowin zawarł treści całkowicie zrozumiałe i oczywiste. Jesteśmy przekonani, że polskie społeczeństwo trafnie odczyta, co jest walką o tracone uprzywilejowane pozycje, a co prawdziwą troską o odbudowę etosu polskiego życia publicznego.
 

(Lista sygnatariuszy znajduje się na stronie internetowej ako.poznan.pl, gdzie można złożyć swój podpis)
 


Oświadczenie w sprawie aktualnej sytuacji politycznej w Polsce
 

Poznań, 21 stycznia 2016 r.


     Członkowie środowiska akademickiego zrzeszeni w Akademickich Klubach Obywatelskich wyrażają pełne wsparcie dla realizacji programu wyborczego PiS i zjednoczonej prawicy.

     Z zadowoleniem przyjmujemy wysokie tempo realizacji przez rząd Pani Premier Beaty Szydło zobowiązań złożonych wyborcom. Stwarza to nadzieję na wprowadzenie Polski na drogę szybkiego rozwoju gospodarczego i wykorzystanie rezultatów tego rozwoju także dla słabszych ekonomicznie grup społecznych. Dlatego ze szczególnym uznaniem odnosimy się do zaawansowania prac nad istotną zmianą polityki rodzinnej. Realizacja programu 500+ ułatwi wyjście z biedy wielu rodzinom, ponoszącym największe ciężary wychowania młodego pokolenia, zarazem wnoszącym perspektywicznie największy wkład w przyszłość Polski.

     Cieszy szybkie tempo prac w innych ważnych sferach działalności rządu, zwłaszcza w dziedzinie obronności, finansów, polityki społecznej i informacyjnej. Uzdrowienie sytuacji w mediach, powrót do pluralizmu przekazu, otwiera szansę zrównoważonego udziału w debacie publicznej wszystkim Polakom, niezależnie od ich opcji politycznych. Z dużym uznaniem przyjmujemy istotne poszerzenie zakresu wolności obywatelskich przez danie rodzicom możliwości wyboru czasu posłania dziecka do szkoły, a wszystkim pracującym, wyboru czasu przejścia na emeryturę.

     Niepokojem napawa zachowanie i działalność opozycji, która nie mogąc pogodzić się z wyborczą przegraną i utratą bezpośredniego wpływu na sprawy państwa, uprawia nieustannie obstrukcję parlamentarną i – wbrew zapewnieniom o uznaniu wyników wyborów – w istocie dąży do unieważnienia decyzji wyborców. Co więcej, opozycja nie waha się głosić poglądów podważających demokratyczne procedury podejmowania decyzji i sprawowania władzy przez zwycięski obóz. Do naturalnej w demokracji, wewnętrznej walki politycznej, w oparciu o fałszywe informacje przekazywane przez zaprzyjaźnione z poprzednią ekipą, nieobiektywne media, wciągani są politycy obcych państw, instytucje unijne oraz część prasy światowej.

     Zwracamy się do wszystkich Polaków z apelem o wspieranie rządu w realizacji niezbędnych reform, o poważny i rzeczowy udział w konsultacjach społecznych, o merytoryczną postawę opozycji w parlamencie, wreszcie o cierpliwość społeczeństwa w oczekiwaniu na zmiany i nieuleganie stronniczym głosom opozycji wypaczającym zamierzenia rządu.

     Demokratyczne wybory oddały władzę w ręce PiS i zjednoczonej prawicy. Szacunek do wyborców wymaga, by zwycięskiej ekipie umożliwić sprawowanie władzy i wykonanie wyborczego programu.
 

(Lista sygnatariuszy znajduje się na stronie internetowej ako.poznan.pl, gdzie można złożyć swój podpis)

 



Poznań, 5 grudnia 2015 r.

Oświadczenie
Akademickich Klubów Obywatelskich im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Katowicach, Gdańsku i Lublinie

w sprawie sytuacji politycznej po wyborach prezydenckich i parlamentarnych



     Akademickie Kluby Obywatelskie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z wielką radością i satysfakcją przyjęły wyniki wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej oraz wyborów parlamentarnych, w wyniku których władzę w Polsce przejął obóz patriotyczny. Obie te decyzje narodu wykazały ogromną potrzebę zmian w sposobie funkcjonowania polskiego państwa i życia publicznego oraz konieczność powrotu do świata wartości, norm etycznych i moralnych w życiu publicznym. Pijarowskie uprawianie polityki, przekazywanie nieprawdziwych informacji o sytuacji w kraju prowadziło do manipulowania opinią społeczną i umożliwiało rządzącej ekipie działania szkodliwe dla długofalowego interesu społecznego.

     Zjednoczona Prawica skupiona wokół Prawa i Sprawiedliwości z wyrazistym programem zapowiadającym zdecydowaną zmianę priorytetów znalazła uznanie wyraźnej większości wyborców. W centrum jej programu zostały postawione: polski interes narodowy, poczucie dumy z bycia Polakiem oraz promocja wartości patriotycznych. Równie ważnym elementem tego programu jest dynamiczny rozwój gospodarczy kraju oraz tworzenie warunków do korzystania z efektów tego rozwoju przez całe społeczeństwo, a nie tylko przez uprzywilejowane grupy, a także pełna transparentność reguł życia ekonomicznego i odrzucenie aferalno-korupcyjnego modelu funkcjonowania życia gospodarczego i politycznego w kraju.

     Ten zwycięski program został potraktowany jako śmiertelne zagrożenie przez dotychczasowych politycznych i ekonomicznych beneficjentów III RP. To właśnie zagrożenie pozycji niedawnych elit rządzących i związanych z nimi profitentów wywołało, napastliwy, całkowicie pozamerytoryczny atak na zwycięski obóz patriotyczny. W tej kampanii nienawiści dawny obóz władzy ma wsparcie mediów komercyjnych i służebnych, sprzeniewierzających się swojej misji mediów publicznych. Postępowanie dzisiejszej opozycji przywołuje w swej treści i formie metody działań opisane przez Orwella, a przez wiele lat realizowane w czasach PRL-u: przejmowanie demokratycznej terminologii i symboliki dla antydemokratycznych postaw i działań, jak np. umieszczanie oporników w klapach marynarek przez dawnych działaczy partii komunistycznej i ich sukcesorów, czy powołanie groteskowego "Komitetu Obrony Demokracji" uwłaczające pamięci osób, które w walce o demokrację narażały życie i zdrowie. Szczególnie oburza porównywanie działań nowej ekipy rządzącej do reżimu stalinowskiego, czy hitlerowskiego oraz notoryczne stosowanie obstrukcji parlamentarnej.

     Akademickie Kluby Obywatelskie wyrażają pełne poparcie dla działań Prezydenta Rzeczypospolitej, rządu i większości parlamentarnej. Z satysfakcją odnotowujemy szybkie podjęcie realizacji programu, któremu tak wyraźnego poparcia udzielili wyborcy. Deklarujemy pełne wsparcie dla tych działań, także eksperckie oraz krytyczną refleksję.

     Wzywamy opozycję do uszanowania demokratycznego werdyktu Polaków, do zaprzestania prób jego odrzucenia szkodliwych nie tylko dziś, ale także dla długofalowego interesu państwa i społeczeństwa. Opozycja winna zrozumieć, że może wpływać konstruktywnie na bieg spraw narodowych tylko wówczas, gdy zaakceptuje wybór społeczeństwa i włączy się w rzeczywisty, odpowiedzialny dialog ze zwycięskim obozem.

     Wzywamy także przedstawicieli mediów do rzetelnego, prawdziwego przekazywania informacji o sytuacji w polskim życiu publicznym. Fałszowanie rzeczywistości pod hasłem rzekomej obrony demokracji, utrudnia i opóźnia niezbędny proces naprawy życia publicznego w Polsce.


W imieniu członków Akademickich Klubów Obywatelskich:

Prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak - Przewodniczący AKO Poznań
Prof. dr hab. Artur Świergiel - Przewodniczący AKO Warszawa
Prof. dr hab. Ryszard Kantor - Przewodniczący AKO Kraków
Prof. dr hab. Michał Seweryński - Przewodniczący AKO Łódź
Prof. dr hab. Prof. dr hab. Bolesław Pochopień - Przewodniczący AKO Katowice
Prof. dr hab. Piotr Czauderna - Przewodniczący AKO Gdańsk
Prof. dr hab. Waldemar Paruch - Przewodniczący AKO Lublin
 


Wersja PDF

 

 


Oświadczenie w kwestii standardów życia publicznego
 

 

     Prezydentura Andrzeja Dudy, aktywna i niestereotypowa, budzi zainteresowanie i przychylność większości obywateli. Obecny Prezydent został wybrany głosami Polaków krytycznie oceniających aktualny stan rzeczy, przekonanych o potrzebie naprawy Rzeczypospolitej. Tymczasem w części mediów misja Prezydenta stała się obiektem stronniczej kampanii propagandowej, która jakże często przybiera formy nienawistnej, personalnej nagonki, określanej nazwą „przemysłu pogardy”. Tego rodzaju propaganda, pierwotnie wymierzona w śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, następnie w opozycję polityczną i aktywność niepokornych obywateli, trwa nieprzerwanie, z różnym nasileniem, od roku 2005. Niepogodzeni z werdyktem elektoratu, prominentni ludzie mediów kontynuują próby podważania rzetelności politycznej i osobistej uczciwości Głowy Państwa, podjęte już w toku kampanii wyborczej. Ich publiczne wypowiedzi cechuje nie tylko zaniżanie norm dziennikarskiego profesjonalizmu, lecz także jawna zła wola, obsesyjna nieżyczliwość i niechęć. Nie poczuwają się oni do elementarnego obiektywizmu i lojalności obywatelskiej nawet wtedy, gdy Prezydent wyraża na arenie międzynarodowej fundamentalne racje, interesy i aspiracje narodu polskiego i polskiego państwa. Także wśród polityków, reprezentatywnych postaci obozu władzy, konfrontacja i demagogia są częstą odpowiedzią na głoszoną przez Prezydenta ideę odtwarzania polskiej wspólnoty.

     W tej sytuacji trzeba przypominać, że niszcząca propaganda, bardziej niż w politycznych przeciwników godzi w obywateli. Psucie dyskursu publicznego ma charakter jawnie antydemokratyczny, podobnie jak pogwałcenie praw ogółu do merytorycznej debaty i obiektywnej informacji. Dziennikarze, szczególnie ci funkcjonujący w mediach publicznych, opłacani przez podatników, są bezwzględnie zobowiązani do służby obywatelom. Demonstrowana publicznie zła wola wzmacnia patologie społeczne. Język nienawiści deprawuje, niszczy dobre obyczaje, dewastuje polszczyznę – bezcenne dobro kulturowe narodu.

     Stanowczo sprzeciwiamy się kolejnej, brutalnej fali „przemysłu pogardy”, żądamy usunięcia ze środków masowego przekazu i z polityki języka nienawiści i tych, którzy się tym językiem posługują. Odejście od złych, niszczących polski dyskurs polityczny sposobów uprawiania dziennikarstwa i modelu komunikacji społecznej jest szczególnie ważne teraz, gdy toczy się jedna z najważniejszych w wolnej Polsce kampanii wyborczych. Media mają obowiązek uczciwego przedstawiania racji wszystkich stron dialogu politycznego. Jest to oczekiwanie tyleż naturalne, co konieczne.

   31 sierpnia 2015 roku

AKO Lublin

prof. dr hab. Stanisław Chibowski, UMCS
dr Dariusz Chocyk, Politechnika Lubelska
mgr Zbigniew Czapliński, politolog
dr Grzegorz Czelej, senator RP
dr Magdalena Dmoszyńska-Graniczka, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
dr inż. Jacek Duda, emeryt, Politechnika Lubelska
prof. dr hab. Bożena Gładyszewska, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
prof. dr hab. Grzegorz Gładyszewski, Politechnika Lubelska
mgr Barbara Grell-Duda, psycholog
dr Sławomir Janicki, emeryt, Politechnika Lubelska
dr hab. Jacek Janowski, UMCS
dr Józef Kaczor, UMCS
dr hab. Teresa Krasowska, UMCS, prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu
prof. dr hab. inż. Marek Kuna-Broniowski, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
prof. dr hab. Janusz Łosowski, UMCS
prof. dr hab. Ryszard Maciejewski, Uniwersytet Medyczny w Lublinie
dr hab. Dariusz Magier, prof. PWSZ, Biała Podlaska
dr inż. Barbara Maniak, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
dr Artur Markowski, UMCS
mgr Grzegorz Mierzwa, KUL
dr hab. Ryszard Mojak, prof. nadzw. UMCS
dr Wieńczysław Niemirowski, UMCS
dr hab. Zbigniew Osiński, prof. UMCS
dr hab. Tomasz Panfil, prof. KUL
dr hab. Waldemar Paruch, prof. nadzw. UMCS – przewodniczący AKO w Lublinie
dr hab. Robert Ptaszek, prof. KUL
mgr Jerzy Rosiak, dyr. Zespołu Szkół w Nałęczowie
dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. PWSZ, Chełm
prof. dr hab. Stefan Sokołowski, UMCS
mgr Tomasz Sonntag, KUL
dr hab. Krzysztof Szulowski, prof. nadzw. PIWET, Puławy
dr hab. Mirosław Szumiło, UMCS
dr Andrzej Trembaczowski, UMCS
prof. dr hab. Krystyna Trembicka, UMCS
mgr Marcin Wieczorek, przedsiębiorca
mgr Anna Wojciechowska, specjalista ds. funduszy unijnych
dr hab. Anna Zakościelna, UMCS
prof. dr hab. Zbigniew Zaporowski, UMCS

Oświadczenie, wraz z pełną listą podpisów, znajduje się na stronie AKO Poznań.

 

 


  


Zapraszamy również na nasz profil FB: